Přístupný a použitelný web je ukázka práce dobrého webdesignera. Naopak nepřístupný a málo použitelný web je ukázkou práce špatné a odfláknuté.
Přístupnost a použitelnost spolu souvisejí a nejsou od sebe striktně odděleny.
POUŽITELNOST
Řekneme si několik vlastností použitelného webu:
- Pokud na web přijdu, vím, kde jsem, vím, o čem web je.
- Navigace na webu (menu) je zřetelná a je umístěna na lehce povšimnutelném místě. Rozhodně bych neměl na stránce rolovat, abych se k menu dostal (ani na menších monitorech).
- Písmo je dostatečně velké (číst blechy opravdu není nikdo zvědavý) a zřetelné, řádkování (CSS vlastnost line-height) má dostatečnou hodnotu, aby se text dobře četl.
- Řádky textu nejsou příliš dlouhé. Pokud je řádek příliš dlouhý, přechod na řádek následující je pak nepříjemný.
- Obsah stránek je (pokud možno) strukturován pomocí nadpisů, text je strukturován do odstavců.
- Podtrháváme pouze text, který je odkazem. Je prostě zvykem, že to, co je podtržené, je odkaz.
Naopak odkazy by měly být podtrženy vždy. Pokud tomu tak není, uživatel/ka je donucena přemýšlet, zda se o odkaz jedná, či nejedná a to ho/ji nebaví; proto raději odchází.
- Grafická podoba webu působí příjemně.
- Stránky jsou vystříhány nevhodných věcí.
PŘÍSTUPNOST
Přístupný web je takový, který uživatelům klade minimální překážky a pamatuje na hendikepované uživatele (zrakově, sluchově, pohybově, s poruchami soustředění). Při tvorbě webu bychom měli pamatovat i na uživatele/uživatelky s jiným softwarovým (webový prohlížeč) a hardwarovým (např. PDA) vybavením, než máme my.
К основным элементам доступности относятся следующие пункты:
- Web je použitelný i bez obrázků
I s vypnutými obrázky není web ochuzen o žádnou informaci. Obrázky tedy mají textovou náhradu (například pomocí atributu alt, případně pod obrázky vloženými pomocí CSS je zástupný text – viz příklad Text překrytý obrázkem a Text jako odkaz překrytý obrázkem). Je třeba si totiž uvědomit, že někteří uživatelé mají obrázky vypnuty (například rychlejší načítání stránek v mobilním telefonu) a hendikepovaným uživatelům/uživatelkám předčítá obsah stránek hlasová čtečka. Bez alternativního textu by se tedy vůbec nedozvěděli/y, co na obrázku je.
Текст-заполнитель не требуется для изображений, которые служат украшением и не несут никакой информационной ценности (например, фон страницы).
- Web je použitelný i bez stylů
Pokud si uživatel/ka vypne styly, neměl/a by být ochuzen/a o žádnou informaci a obsah by měl mít logickou strukturu. Důvodů pro vypnutí stylů je také několik, třeba jsme zrovna u zastaralého prohlížeče, který stránku se zapnutými styly rozhodí. Logická struktura obsahu (kódu) je pak opět velmi důležitá pro zrakově postižené, kterým obsah stránek předčítá hlasová čtečka.
- Písmo se dá zvětšovat i v Internet Exploreru
Písmo je tedy definované pomocí relativních jednotek. I při nastavení maximální velikosti písma v IE se vzhled webu příliš nerozhodí.
- Web je funkční i s vypnutým JavaScriptem a Flashem
Pokud je Váš web tvořen pomocí i za pomoci těchto technologií, měl by být použitelný i v případě, pokud si podporu JavaScriptu a Flashe uživatel/ka v prohlížeči vypne. Například by nemělo zmizet menu. Flashová stránka má i svoji HTML alternativu.
- Aby byl fotbalový dres kompletní, neobejde se bez trenýrek. Víte, jak se takové trenky vyrábějí nebo jak vypadá jejich testování? - 21.11.2024
- IRIS ATELIÉR – logo výšivky na míru: Jak vyniknout ve světě podnikání? - 07.11.2024
- Rekvalifikace, kosmetika, Esthetute: Jak rekvalifikační kurz kosmetičky může změnit vaši kariéru? - 18.10.2024