Editory, prohlížeče

HTML editory

Editory HTML jsou programy, ve kterých tvoříme www stránky – píšeme zdrojový kód. Umožňují ukládat soubory s příponou html (internetová stránka).

Zvláštní skupinou jsou tzv. WYSIWYG editory. Není třeba znát HTML. Pouze píšeme text, vkládáme obrázky a formátujeme, podobně jako například ve Wordu, a WYSIWYG editor zdrojový kód sám generuje. Při tvorbě rovnou vidíme, jak bude stránka vypadat. Tento způsob tvorby se může zdát lákavý, avšak vygenerovaný kód nebývá zrovna nejlepší.

Mezi HTML editory patří:

  • PSPad – kvalitní, zdarma; při tvorbě nám pomáhá doplňováním tagů, mnoho funkcí značně ulehčujících práci, barevné rozlišení částí kódu pro větší přehlednost
  • Dreamweaver CS4 – vynikající editor, obsahuje i WYSIWYG a Live mód pro kontrolu podoby stránek, značně ulehčuje práci doplňováním (Intellisense), mnoho dalších funkcí, pracovat s ním je radost; placený program (30 dní zdarma na vyzkoušení)
  • Microsoft Expression Web – výborný nástroj pro tvorbu www; placený program (60 dní zdarma na vyzkoušení)

HTML editorů je samozřejmě mnohem a mnohem více. Pokud máte zájem, můžete se po nějakých porozhlédnout. Na tomto webu si budeme tvorbu stránek ukazovat v PSPadu.

Webové prohlížeče (browsery)

Webové prohlížeče jsou programy umožňující zobrazování internetových stránek (html souborů) a jejich vykreslení do finální podoby. Prohlížečů je hodně druhů. Můžeme je však rozdělit do skupin podle vykreslovacího jádra – podle způsobu, jakým vykreslují www stránky. Avšak i prohlížeče se stejným vykreslovacím jádrem mohou vykreslovat stránky rozdílně, dokonce i různé verze stejného prohlížeče vykazují často odlišnosti, co se vykreslení webu týká. Tato skutečnost pak webdesignerům přidělává vrásky. Uživatelé totiž používají různé prohlížeče, a pokud chceme vytvářet kvalitní stránky, je potřeba zajistit, aby se zobrazovaly v nejpoužívanějších prohlížečích přibližně stejně.

Před vypuštěním do světa bychom měli naše stránky zkontrolovat alespoň v těchto prohlížečích: Internet Explorer (6, 7)OperaFirefoxSafari

Obzvláště IE 6 rád tropí nevídané kousky. Na svou dobu to byl jistě dobrý prohlížeč, avšak dnes už mírně nestíhá. Přesto se ho lidé drží zuby nehty.