Jak nahrát stránky na Internet

K tomu, abychom mohli své stránky zobrazovat na Internetu, potřebujeme v podstatě 3 věci:

1. Doménu

Jedná se v podstatě o název stránky, který ťukáme do adresního řádku v prohlížeči – www.seznam.czwww.pestujemeweb.czwww.google.com. Samotný název (seznampestujemewebgoogle) se označuje jako doména druhého řádu. Koncovka (czcom, …) pak označuje buď zemi, nebo zaměření dané stránky. Com (z anglického slova commercial) značí často zahraniční komerčně zaměřené weby a například koncovka name se pak hodí třeba k prezentaci osoby. Koncovka je pak označována jako doména 1. řádu (TLD – Top Level Domain). A kde doménu získáme? Název si prostě vymyslíme, a pokud není již obsazený, můžeme si doménu zaregistrovat (koupit). Ověřit, zda doména není již obsazená, můžeme třeba u poskytovatelů webhostingu, kde si doménu můžeme objednat i webhosting (viz dále).

2. Prostor na serveru, kam svůj web umístíme – webhosting

Hosting může být placený nebo zdarma.

Hosting zdarma obecně poskytuje méně prostoru a mívá omezenější další služby; do webu vkládá reklamu. Doména je pak třetího řádu například ve tvaru vas_nazev.poskytovatel.cz (jak jste již asi postřehli, číslo řádu je počítáno zprava). Z free hostingů bych zmínil například Internet Centrum (IC.cz).

Placený hosting mívá lepší technickou podporu a jako platící zákazník/zákaznice máme i určité záruky.

A co ceny?
Cena hostingu na jeden rok bývá, teď plácnu, 1400 Kč/rok. Samozřejmě záleží na tarifu hostingu – prostor (kolik megabajtů), přidružené služby (e-mail, databáze, …). Cena domény se pak odvíjí od koncovky (TLD) a pohybuje se okolo 250 Kč/rok. Pokud web nemáte ještě hotov, a přitom už máte nápad na geniální (a neobsazenou) doménu, můžete si ji tzv. zaparkovat. Více informací se dozvíte například na stránkách webhostingu C4, který používám já.

3. Program, kterým svůj web nahrajeme na server

Od poskytovatele webhostingu získáme přihlašovací údaje k FTP serveru. Pro připojení potřebujeme tzv. FTP klienta (program, kterým nám umožní se na FTP server připojit). Takových programů je hodně. My si představíme tři:

I. Průzkumník Windows (Explorer)

Možná to někoho překvapí, ale i přes Explorer se lze připojit k FTP serveru. Do adresního řádku napíšeme adresu svého serveru (adresu webu). Například pro tento web je adresa ftp://www.pestujemeweb.cz/ (může být i bez www).

Objeví se nám následující tabulka ve které vyplníme jméno a heslo, jež jsme dostali od svého poskytovatele hostingu, dáme OK a jsem připojeni. Nyní můžeme standardně provádět operace jako kopírování, přesouvání, mazání, vytváření složek. Jak je to s bezpečností takového připojení, nevím, zatím jsem však žádného vira nechytil.

II. Total Commander

Známý souborový manažer, který v sobě obsahuje také FTP klienta. Hesla k FTP účtům však ukládá v nešifrované podobě (opravte mě, jestli se pletu). Může se tedy stát, že se nám na web dostane vir, případně, že nám web někdo hackne. Problém se šifrováním hesel řeší verze 7.5, jedná se však zatím o betu (psáno 18. 7. 2009).
K připojení k novému FTP slouží v Total Commanderu ikonka URL, nebo můžeme použít Síť → FTP – nové připojení… (Ctrl + N). K uloženým účtům se dostaneme přes ikonku FTP nebo Síť → FTP – připojit se… (Ctrl + F).

III. WinSCP

Tento program podrobně neznám. Při přenosu souborů se však jeví jako spolehlivý a podporuje šifrování hesel. Ovládání je intuitivní.

Jiří Šarišský