Pět alternativ k chirurgickému zákroku: neinvazivní metody zvětšení prsou

Augmentace poprsí je celosvětově nejrozšířenější operací estetická chirurgie. Jejím principem je vložení silikonových implantátů pod prsní sval nebo mléčnou žlázu, čímž dojde k trvalému zvětšení objemu poprsí.  Jako po každé operaci, i po tomto zákroku zůstává v místě incize jizva, byť minimální. V posledních letech mnoho žen hledá ke klasickému chirurgickému zákroku alternativy. Patříte k nim i vy? Přečtěte si o tom, jaké máte možnosti. 

Neinvazivní metody zvětšení prsou 

Způsobů, jak získat bujnější poprsí, existuje hned několik:

  • Tvarující spodní prádlo 
  • Aplikace speciálních krémů
  • Potravinové doplňky 
  • Prsní tlakové pumpy
  • Injekce kyseliny hyaluronové 

1. Tvarující spodní prádlo 

Pokud chcete ohromit plným dekoltem například na společenském akci nebo v konkrétním outfitu, představují pro vás push-up podprsenky nebo spodní prádlo s výplněmi vhodné řešení. Poskytnou požadovaný vizuální efekt, avšak na dlouhodobé každodenní použití mohou být poněkud nepraktické.

2. Aplikace speciálních krémů

V současnosti na trhu seženete hned několik krémů, které slibují výsledek viditelný po několika týdnech. V porovnání s plastickou operací jde o levnější a bezbolestnou alternativu. Jak tyto přípravky fungují? Obsahují látky a rostlinné výtažky, které stimulují produkci podobných látek, které samo tělo produkuje v průběhu puberty při růstu poprsí. Krémy se aplikují lokálně a to přímo na pokožku prsou. Ta v konečném důsledku získávají na pevnosti a objemu. Nemůžete nicméně očekávat, že dosáhnete markantního rozdílu.

3. Potravinové doplňky

Mnoho žen stimulační krémy podporuje právě užíváním potravinových doplňků, nejčastěji ve formě tablet. Zakoupit je lze i bez lékařského předpisu téměř v každé lékárně.  I tyto doplňky postavy fungují na bázi rostlinných složek, jenž příznivě ovlivňují ženské hormony. Většinou obsahují extrakty z chmelu nebo pupalky, jenž doplní chybějící vliv estrogenu. Prsa získají na pevnosti a objemu v řádu několika týdnů. Výhodou těchto preparátů je, že je lze užívat i dlouhodobě a dosud s nimi nebyly spojeny žádné nepříznivé vedlejší účinky. V období těhotenství a kojení byste se však jejich užívání měly zdržet. Jejich nevýhodu naopak představuje časově omezený efekt. Zhruba 3 týdny po ukončení užívání těchto doplňků se prsa vrátí na svou původní velikost. 

4. Prsní tlakové pumpy 

Vakuové pumpy pracují na principu podtlaku, který je na prsa vytvářen a který způsobuje lepší prokrvení tkáně. Vyšší množství přítomné krve pak způsobuje větší objem poprsí včetně citlivosti bradavek, popř. pnutí. Přístroje jsou dostupné hned v několika variantách vhodné i na domácí použití. Přísavky bývají ve většině případů univerzální, aby byly vhodné na všechny velikosti a tvary prsou. Nechybí jim gumové okraje pro větší pohodlí a snížení rizika vzniku modřin a otlaků. Zčervenání pokožky po aplikaci vakuové pumpy je nicméně běžné. S pomocí pumpy můžete docílit dočasného mírného zvětšení. Nadměrný podtlak však může také způsobit bolest, modřiny a v krajním případě i poškození prsní tkáně. 

5. Injekce kyseliny hyaluronové 

Během tohoto zákroku je kyselina hyaluronová v podobě gelu injekčně vpravena do vybraných oblastí prsu. Ošetření se provádí v lokální anestezii a dokáže poprsí zvětšit až o dvě velikosti. Výsledek působí přirozeně a vše se obejde bez jizev. I tato metoda má však své nevýhody. Kyselinu hyaluronovou totiž postupně rozkládají enzymy přirozeně se nacházejí v našem organismu. Proto efekt zákroku není trvalý a vydrží zhruba jen 1,5 roku. Vzhledem k tomuto časovému omezení je zákrok také poměrně drahý. 

Výhody alternativních způsobů zvětšení poprsí jsou zřejmé – žádné zjizvení pokožky a rizika pooperačních komplikací. S výjimkou poslední uvedené metody je také můžete provádět v pohodlí domova. Mějte však na paměti, že žádná z nich nemůže mít tak výrazný výsledek, jako vložení prsních implantátů. Neumožňují ani delikátní korekci asymetrií, efekt v žádném případě není trvalý. 

Máte s některými uvedenými metodami zkušenosti?

Jiří Šarišský