Stop cizím látkám v těle!

S velkým potleskem jsme se na začátku minulého století začali učit využívat ve svém běžném denním životě řadu chemických sloučenin, které nám výrazně usnadňují život. Ať už se jedná o čisticí nebo prací prostředky, vůně, léky a doplňky stravy, nebo třeba trvanlivé potraviny se spousty aditiv a konzervantů. Další formou využití umělých látek jsou také aplikace těchto látek do těla. Ať už formou krémů nebo třeba transplantací. Postupem času se ale obecně zjišťuje, že některé z těchto látek neprospívají nebo dokonce škodí lidskému zdraví. Vznikl tedy nový trend, který se snaží tyto škodlivé látky ze života proste eliminovat. A v některých oborech nás to těší dvojnásob. Jde například lékařství, plastickou chirurgii a některé obory estetické medicíny. Stále vícde totiž využívají k léčení a vylepšování vlastní zdroje pacienta. Co máme konkrétně na mysli? Například kmenové buňky z pupečníkové krve nebo placenty. Vlastní kožní štěpy při popáleninách nebo velkých pooperačních kožních ztrátách. Velmi sympatické je také použití vlastní krevní plazmy při stimulaci vlasových kořínků. Dámy ocení možnost augmentace prsou vlastním tukem. Fantastická je také možnost transplantace vlastních vlasů. Zaujaly vás také tyto revoluční způsoby oprav a úprav lidského těla? Rádi se s vámi podělíme o více informaci z oboru moderní medicíny! 

Transplantace vlastních vlasů

Princip je velice jednoduchý. Pokud má někdo ustupující čelo, kolečko prořídlých vlasů na temeni, kouty a nebo třeba lysá místa následkem onemocnění alopecie, muže tuto metodu bez obav využít. Operatéři s pomocí automatického přístroje dokážou odebrat vlasové kořínky z míst, kde jich je dostatek. Poté je umístí na místa, kde vlasy chybějí. Výsledek je k nerozeznání od přirozených vlasů. Tento typ zákroku využili v minulosti například britský kuchařský šéf Gordon Ramsey nebo nestárnoucí hudebník Petr Janda. Za svoji novou kštici se nestydí ani kuchař Emanuelle Ridi 

Prsa z vlastního tuku?

Ano! Vypadá to spíš jako sci-fi – nechat si přesunout tuk z míst, kde jej nechcete, na místa, kde se vám to naopak hodí. Třeba z boků nebo stehen přemístit tuk do dekoltu. Tento sen se díky moderní medicíně stává realitou! Pokud jste někdy uvažovala o liposukci a zároveň také o zvětšení prsou, tento druh zákroku může být ideální právě pro vás. Augmentace prsou vlastním tukem je vhodná pro ženy, které z nějakého důvodu odmítají a nebo nemohou využít zvětšení prsou například silikonovymi implantáty. Vlastní tuk je v tomto případě hypoalergenní. Dokonce je před aplikací do poprsí speciálním způsobem vyčištěn.  

Vlastní kůže se chytne nejlépe

Ano, je to tak. Při využití “surovin” z vlastního těla je obecně nejmenší riziko nepřijetí nebo alergické reakce. Stejně tak, jako se pro transfuzi musí dodržet krevní skupina, přijímá tělo svoje buňky daleko lépe. Při transplantaci kůže to platí také. Malý příklad za všechny: při odstranění opravdu velkého znaménka mohou operatéři použit plátek kůže například z hýždí a tuto kůži proste přišijí tam, kde je jí třeba.  

Vlastní krevní plazma

Úplně ze stejných důvodů – tedy 100% přijetí a vyloučeni alergických reakcí – oceňujeme při takzvané plazmaterapii. Jedná se o proces, při kterém se plazma získaná z vlastní krve aplikuje do kůže a podkoží vlasové pokožky, a výrazně tak stimuluje vlasové folikuly k obnově a k lepšímu růstu silnějších vlasů. 

Líbí se vám tyto moderní metody medicíny a plastické chirurgie? Jaká je to představa, že vlastní tuk, krevní plazma nebo kmenové buňky mohou takto měnit vzhled člověka a dokonce pomáhat se zlepšením zdravotního stavu? Pokud jste již na vlastní kůži vyzkoušeli podobný zákrok, budeme se těšit, když se s nim pochlubíte! 

Jiří Šarišský