Odstranění tetování – zkušenosti většiny pacientů hovoří jasně. Moderním laserovým přístrojům se nic nevyrovná!

Jaké mají s odstraněním tetování zkušenosti pacienti tuzemských klinik? Jak bývají spokojeni s výsledkem, s celkovou péčí nebo třeba s cenou, kterou museli za tento estetický zákrok zaplatit? A co bolestivost takové „operace“ nebo případná zdravotní rizika? Pokud o odstranění svého tetování aktuálně uvažujete, podívejte se na souhrn informací, které jsme pro vás na toto téma připravili. Lépe se pak rozhodnete, jaká z dostupných metod by pro vás mohla být nejvhodnější a získáte alespoň nějakou představu o tom, jaký finanční obnos byste si měli asi tak připravit. A obavy stranou! Většina z toho, co se dnes dozvíte, bude nejspíš vcelku milým překvapením.

Odstranění tetování – zkušenosti z českých klinik

Popis jednotlivých metod, fiktivní ceník sestavený na základě reálných údajů nebo vliv některých onemocnění na to, zda bude pro člověka zvolená cesta vedoucí k odstranění tetování vhodná. To jsou některé z věcí, na které si zlehka posvítíme. Ale až za okamžik. Nejprve musíme uklidnit všechny, kteří se snad obávali, že budou nuceni kvůli zákroku cestovat někam do zahraničí. Nemusí! Úroveň české estetické medicíny je totiž podobně výjimečná jako třeba kvalita zdejší onkologické péče nebo úspěchy v oboru asistované reprodukce. Dokazují to nejen zástupy spokojených tuzemských pacientů, ale také značné množství těch, kteří k nám každoročně přijíždějí z ciziny, aby podstoupili plastiku nosu, úpravu očních víček nebo třeba právě zákrok, při kterém se zbaví svého tetování.

Pozitivní zkušenosti drtivé většiny „klientů“ českých klinik estetické medicíny hovoří za vše! Proč tedy cestovat stovky kilometrů, když to nejlepší, co můžete získat, máte doslova na dosah ruky?

Metody procházejí vývojem

Že si pro zákrok můžete vybrat některou z tuzemských klinik, už víte. Největší koncentraci kvalitních pracovišť najdete v Praze, což asi není nijak překvapivá informace. Abyste natrefili na kliniku, která vás svou úrovní vyloženě zklame, to byste museli mít vážně smůlu. A nyní k metodám, které se k odstranění tetování používají. Je pochopitelné, že procházejí neustálým vývojem, což souvisí s oblibou samotného tetování, která neustále roste a to jak mezi mladými lidmi, tak mezi staršími generacemi. Ptáte se, jak spolu tyto dvě věci mohou souviset? Jednoduše. Čím více lidí si tuto „permanentní“ výzdobu pořídí, tím více se objevuje takových jedinců, kteří se později rozhodnou, že se jí zase zbaví. Ať už po nátlaku partnerky či partnera, z profesních důvodů nebo třeba jen proto, že se původně poněkud unáhlili. 

Chcete vědět, jaké metody bývaly dříve běžné? A jakým směrem se vývoj posunul? Tak se na to podíváme.

Vyříznutí nebo vybroušení? Raději nic takového!

Některé postupy, které byly ještě relativně nedávno k odstranění tetování hojně využívány, jsou už na většině klinik minulostí. Naštěstí! Zazní-li slova jako excize nebo dermabraze, zřejmě to ve vás nijak nepříjemné pocity nevyvolá. A co takové vyříznutí nebo vybroušení? To už je jiná, co říkáte? A přitom se jedná o to samé. Tyto metody spojuje nejen vyšší bolestivost, ale mnohdy také komplikovanější proces hojení. Můžete vyzkoušet také potírání kůže peroxidem vodíku, jodem nebo solným roztokem. Jde však o řešení nepříliš spolehlivá a především velice zdlouhavá. Také si můžete původní motiv nechat pouze překrýt něčím jiným, pokud vám jde jen o to, že vám už připadá hloupý nebo jinak nevhodný. 

Excize – neboli chirurgické odstranění motivu z kůže bylo používáno (a občas ještě je) především tehdy, pokud šlo o tetování menších rozměrů. Po vyříznutí totiž logicky vzniká jizva, kterou je nutné dále eliminovat.

Dermabraze – neboli vybroušení motivu frézkou, po kterém je nutná dlouhodobá a důkladná péče o „ošetřené“ místo. Rozhodně nelze podcenit riziko vzniku infekce!

Na Nd:YAG laser je spolehnutí!

Když jsme o pár řádek výše zmínili vysokou úroveň naší estetické medicíny, měli jsme na mysli především nejmodernější metodu, která k odstranění tetování používá laser. Zcela nezpochybnitelným faktem totiž je, že jedině laserové přístroje pracují spolehlivě, téměř bezbolestně a především se zanedbatelnými škodami na lidském těle. Například s moderním laserem typu Nd:YAG dosáhne školený odborník téměř bez výjimky takového výsledku, o jakém si při použití jiné metody můžete nechat pouze zdát. Také další laserové přístroje vyvinuté zejména v posledních dvou dekádách mohou odvést dobrou práci, o tom není pochyb. Pokud si ovšem budete moci vybrat, dejte raději přednost Nd:YAG laseru. Vaše kůže to jistě ocení! 

Fiktivní ceník (laserová metoda – částka vždy za 1 sezení)

Velikost motivu Minimální částka v Kč Maximální částka v Kč
Malý 1 300 3 000
Střední 1 900 4 000
Větší 2 900 6 000
Rozsáhlý 4 900 ???

Když budete mít smůlu

Chcete se zbavit starého a nevyhovujícího tetování? A z našeho textu, případně díky zkušenostem jiných lidí jste pochopili, že je nejlepší vyřešit to pomocí laseru? Zcela správně! Než ale takový zákrok podstoupíte, budete muset projít lékařskou prohlídkou. Jejím účelem je zjistit, zda netrpíte chorobou, která by vám využití laserového přístroje znemožnila. Pokud budete mít smůlu a zjistí se, že máte třeba skrytou srdeční vadu nebo cukrovku, o které jste až dosud nevěděli, budete zřejmě nuceni vzít zavděk některou ze starších metod, případně se svého záměru vzdát docela. Kromě diabetu a nemoci srdce může být rizikem také epilepsie nebo vážnější forma nějaké kožní choroby.

Byli byste ochotni podstoupit vybroušení nebo vyříznutí vašeho tetování? Anebo byste se v případě, kdy by vám byl kvůli nemoci laser zcela zapovězen, raději se situací smířili a nechali věci tak, jak jsou?

Jiří Šarišský