Test na tělo pro optimisty a pesimisty

Způsobů, jak rozlišit, zda je dotyčná osoba optimista, nebo pesimista, je mnoho. Nejznámější spočívá v pojmenování částečně vypité sklenice jako poloplné, či v případě škarohlídů jako poloprázdné. Toto zjednodušující kritérium rozděluje populaci na základě jednoho slova. To, pokud je použito bez dlouhého přemýšlení, může opravdu něco vypovídat o tom, jakým směrem se respondentovy myšlenky ubírají. 

Přesto hodnotnější rozlišení toho, jaký přístup k životu kdo zaujímá, poskytne posuzování nějakého diskutovaného problému nebo složitější otázky. Schválně: když o něčem nejednoznačném přemýšlíte nebo diskutujete s přáteli, které argumenty vás napadnou jako první? A kterých bude víc? Jestli nejdřív a ve větším počtu vidíte pozitiva, jste určitě optimisticky založeným člověkem. A to se do života hodí. 

Záleží na úhlu pohledu

Vraťme se k tělu z titulku. Oba tábory se shodnou na tom, že touží mít ho co nejkrásnější. Ale zatímco člověk hledící do budoucnosti s úsměvem hledá možnosti a cesty, jak ho krásným udržet a případně mu ještě trochu líbivosti přidat, škarohlíd se snaží přesvědčit sám sebe, proč to nejde. Příklad? Synonymem současných estetických úprav tělesné schránky je augmentace a modelace prsou. Jako skoro všechno na světě má taková plastika prsou pro a proti. Pojďme si je vyjmenovat v pořadí někoho, kdo se výzev a změn nebojí. 

Co leží na miskách vah

Budiž řečeno s nadšením a radostným očekáváním, že: 

  • zvětšení prsou může zlepšit vaši postavu a tvar vaší siluety. Některé ženy mají přirozeně menší nebo nevyvinutá prsa, což jim může snižovat pocit sebevědomí a představovat obtíž při nošení určitých stylů šatů nebo košil a halenek. Počet žen s takovým problémem se věkem násobí, protože prsa se po kojení “vyfouknou” nebo se zmenší při pravidelné fyzické aktivitě. Implantáty různých tvarů a velikostí mohou pomoci každé ženě a udělají prsa proporcionálnější ve vztahu k jiným oblastem těla.
  • výsledky budou vypadat přirozeně. Některé racionálně uvažující ženy se oprávněně obávají, jak moc bude operace na prsou poznat. Zkušený chirurg je naštěstí schopen po snadno dosáhnout přirozeně vypadajícího a pocitově přirozeného výsledku. Silikon v implantátech není znatelný ani na pohmat. 
  • že prsní implantáty vydrží dlouho. Na rozdíl od push-up podprsenky která je funkční jen po dobu, kdy ji nosíte, efekt implantátů trvá dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu po celá desetiletí.

Nemůže být ovšem zamlčeno, že:

  • plastika prsou je opravdová chirurgická operace. Přináší s sebou všechna operační rizika a zahrnuje také předoperační vyšetření a následnou rekonvalescenci. Navíc – není-li prováděna se zdravotní indikací – také něco stojí, byť jde o částku jednorázovou, 
  • implantáty mohou prasknout nebo jejich obsah může unikat. Je to sice vzácná věc, ale může se to stát. K prasknutí nebo protržení implantátu je obvykle zapotřebí značné síly, například úder pěstí do hrudníku nebo pád a přistání na hrudníku. Ovšem vadné výrobky jsou ještě větší vzácností, protože vše – v důsledku poučení z chyb – prochází několikerou kontrolou, 
  • Implantáty vás možná přestanou bavit. Ať už budete toužit po změně nebo budete potřebovat vyměnit opotřebované implantáty, vždycky to představuje další operaci. Je to však něco, s čím se počítá, a kliniky mají v tomto ohledu dostatek zkušeností i zákaznických slev. 

Něco obětovat, něco získat

Nevidět negativa je fanatická zaslepenost. Co však znamená  ztratit kvůli nim odvahu a vůli k činu? Odhodlat se udělat něco s vědomím rizik, jež jsou nesena, je právě to, co je na člověku hodno obdivu. Kdyby se drželi zpátky vynálezci, vědci a cestovatelé, bylo by lidstvo tam, kde je dnes? 

Na základě čeho se rozhodujete?  Prozkoumáváte podrobně všechna rizika? 

 

Jiří Šarišský