Lukáš Havrlant (Timy) – rozhovor

1. Ahoj Lukáši, znám Tě především jako odborníka na HTML a webdesign obecně. Nelákalo Tě někdy si založit vlastní živnost na tvorbu www stránek; třeba nějaké Timyo?

Lákalo. Lákalo mě tak moc, že ten živnostenský list mám. Ale moc webů jsem na něj nevytvořil, spíš ho teď používám v rámci svých dalších výdělečných aktivit. A co se týče toho odborníka na HTML… Zase tak žhavé to není. Napsal jsem pár článků o HTML a XHTML, David Grudl mě svými odkazy na mé články dostal až na weblogy.cz a to byl prakticky můj vrchol. Nikdy jsem se o tvorbů webů nezajímal do takové míry, abych se tím mohl živit. Prakticky jsem se vždy zajímal do té míry, abych někoho uhádal v diskusi. Mé znalosti HTML a XHTML zase tak zajímavé nejsou, když pořádně neovládám ani Kaskádové styly nebo Javascript. Navíc mě samotná tvorba webů nikdy ani nebavila. Tvorba webů je z pozice kodéra neuvěřitelně nudná záležitost. Člověk buď kóduje po sté totéž, což je nuda, nebo narazí na nějaký bug a několik hodin řeší, jak se ho zbavit. To možná nuda není, ale zábavou bych to také nenazýval. Z toho všeho, co umím, bych kodéra chtěl dělat nejméně, protože je to pro mě největší nuda.

2. Z Tvých projektů bych vyzdvihl Matematiku polopatě, kde srozumitelnou a jasnou formou vysvětluješ matematiku. Uživatelé si tento web velmi pochvalují. Jelikož však některá matematická témata chybí, hodláš web rozšiřovat?

Já vždycky říkám, že hodlám, že dokonce vím, co bude další téma (limity a derivace), ale zároveň jedním dechem dodávám, že vůbec nevím, kdy budu nějaký volný čas a zároveň chuť to sepsat. Teď přes školu čas není vůbec a někdy o prázdninách asi zase nebude chuť. Ideální by bylo, kdybychom ve škole taky měli čtecí týden, týden volna, tam bych si čas našel. Jenže to informatici nemají, to mají jen nějací filosofové a politologové, aby mohli dochlastat to, co nestihli přes semestr. Dřív jsem měl motivaci i v podobě AdSense, které mi házelo slušné peníze. Bohužel teď mi to hodí tak málo, že za dvě dvouhodinové lekce v doučování si vydělám víc, než kolik mi AdSense hodí měsíčně, takže se mi do toho psaní zase tak moc nechce.

3. Zůstaňme u matematiky jako takové. Jedná se o předmět, který není příliš oblíbený. Čím myslíš, že je to způsobeno?

Podle mě proto, že má tři základní negativní atributy.

  1. Nejde se naučit nazpaměť. Když někomu nejde dějepis, tak prostě vezme sešit a naučí se to nazpaměť. Taky jsem to tak dělával, co jiného mi zbývalo. U matematiky tohle prostě nejde, i když má člověk nějakou fotogenickou paměť a má v hlavě celý sešit, tak stejně může na písemku dostat basu. A pro člověka je hodně demotivující, když se třeba dvě hodiny učí nějakou látku a po těch dvou hodinách zjistí, že tomu stejně nerozumí. To se u toho dějepisu nestává. V matematiky se musí hodně přemýšlet, a to ještě dost exaktně, žádné „no já si jako myslím, že by to tak jako mohlo být“. To se taky u jiných předmětů moc neděje.
  2. Je nezajímavá. I lidem, kteří s matematikou problémy nemají, přijde matematika nezajímavá. Blbě se učí něco, co je úplně nudné a nezáživné. S tím souvisí i to, že si mnoho lidí myslí, že tu matematiku už nikdy nebudou potřebovat. Velká část těch lidí je pak překvapená, že i někde na nematematické vysoké škole mají nějakou matematiku.
  3. Těžko se vysvětluje. Spousta učitelů prostě matematiku vysvětlit neumí. Oddrmolí si své definice a tím to hasne. Každý druhý email, který jsem dostal v souvislosti s Matematikou Polopatě, byl o tom, že mi děkují, že to umím vysvětlit hezky polopatě, že jejich učitel je neschopný látku vysvětlit.

4. Přesuňme se teď zpátky k webu. V poslední době jsou v módě MFA weby a doménové spekulantství. Jaký máš na tyto věci obecně názor?

MFA weby mi jako uživateli vadí, protože to jsou weby, které nejsou pro uživatele, ale vyloženě pro reklamu, takže obsah takových webů tomu odpovídá. Takové weby běžnému návštěvníkovi pouze překáží. Doménové spekulantství je zajímavé, pokud člověk sám vymýšlí zajímavé názvy domén a pak je nabízí k prodeji. Pokud někdo vykrádá domény jiným nebo si kupuje domény s podobným jménem a spoléhá se na překlep uživatele, tak už mi to přijde takové nějaké… Zvláštní. Nic protizákonného nedělají a každému jeho Poděbrady, jasně, ale sám bych se do toho nepustil. Zkusil jsem akorát tu první možnost, vymyslel názvy asi dvou domén, jednu z nich jsem prodal na Webtrhu, druhou ne. Čistý zisk asi pár desítek korun. Hm.

5. Jak vnímáš studium? Myslíš, že je v dnešní době vzdělání důležité, nebo stačí dovednosti? Kdybys byl majitelem nějaké firmy a hypoteticky bys měl vybrat mezi dvěma uživateli (dvěma uživatelkami) shodných dovedností, ale různého stupně vzdělání (středoškolské × vysokoškolské). Koho bys volil? Ber to pouze teoreticky, neuplatňuješ osobní sympatie. Trochu se omlouvám za tento příklad, asi není úplně košer, ale rád bych znal Tvůj názor na vzdělání.

Vzdělání je důležité a myslím, že bude důležité pořád. Dovednosti jsou hezké, ale když je člověk zručný a vyzná se ve své práci, ale jinak je blbý jak tágo, tak to asi není dobře. Hodně „zábavné“ je taky bavit se s někým, kdo není schopný správně pochopit třeba jednoduchou implikaci, na které stavím svou argumentaci, a furt mi předhazuje něco, co jsem vlastně vůbec neřekl. Internet je plný příkladů 

. A vzdělání napomáhá tomu, aby se toto nedělo. Buď přímo prostřednictvím výuky logiky, nebo i nepřímo – při styku s dalšími chytrými lidmi člověk hodně věcí pochytí.
Pokud bych si mohl vybrat mezi vysokoškolákem a středoškolákem, tak bych určitě pokukoval po vysokoškolákovi. Ale záleží na situaci, kdyby vysokoškolák chtěl o dvacet tisíc víc, tak už by to pro mě nemuselo být efektivní . V průměru ale lze říci, že vysokoškoláci budou chytřejší a mohla by tak s nimi být lepší domluva. Pokud bych o uchazečích nic víc nevěděl, mám u vysokoškoláka větší pravděpodobnost, že s ním budu spokojený než se středoškolákem. Přičemž za vysokoškoláka v tomto případě nepovažuji někoho, kdo vystudoval filosofii nebo jiný pseudoobor, kde se obvykle k titulu člověk prochlastá s učiteli a nakonec napíše diplomku „Vnímání prostoru v dějinách“. Určitě bych dogmaticky nevzal vysokoškoláka, když bych viděl, že je to neschopný budižkničemu. Však i u nás v ročníku jdou vypozorovat lidi, kteří jsou neschopní a udržují se ve hře zuby nehty a těžko z nich v budoucnosti budou dobří programátoři.
Já to radši napíšu ještě jednou a explicitně, protože s tímto bývá také problém: neříkám, že každý vysokoškolák je chytřejší/lepší než středoškolák. Říkám jen, že je větší pravděpodobnost, že tomu tak bude. Častý omyl v debatách totiž je, že když třeba řeknu, že vysokoškoláci mají v průměru vyšší platy než středoškoláci, tak mi vždycky někdo předhodí, že zná nějakého Frantíka, který má sotva učňák a je ouplně hafec moc bohatý a tváří se, že tím dokázal, že nemám pravdu. Nepochopení pravděpodobnosti a statistiky je myslím vidět na první pohled… Zajímavé je, že jsem ještě nezažil debatu na toto téma, ve které by mi někdo podobnou hlášku neřekl.

6. V poslední době také často programuješ, což je dáno Tvým studiem. Jaký je Tvůj oblíbený programovací jazyk?

Jednoznačně C#. Mám ještě rád svérázný Lisp, což je dáno tím, že to je programovací jazyk, který mě provází celé mé dosavadní studium, od prvního semestru (tehdy to byl ještě Scheme, ale to je jen dialekt Lispu) až dosud. Ale vzhledem k tomu, že C# má krom maker všechny věci, které se mi na Lispu líbily, tak určitě zůstanu u C#. Jedná se především o lambda výrazy, které jsou prostě boží a jiný běžný staticky typový jazyk je zatím nemá (mají se tuším dostat do nového standardu C++). A když se to zkombinuje s geniálním Visual Studiem, tak je to jasná volba.
PHP je příšerný jazyk, strašně špatně se mi v něm programuje, ale zase je všude, takže když něco potřebuji na web, jasná volba je PHP. ASP.NET mě ještě čeká, na učení bohužel nemám čas. Lisp a Scheme už jsem zmiňoval, to jsou zajímavé jazyky, ale v reálu je to s nimi takové horší. Ačkoliv máme u nás na katedře nadšence, kteří Lisp propašují všude a udělají v něm všechno. Olomouc je takové (minimálně) české centrum Lispových vývojářů. Javascript taky moc nemusím, je to takové… Ééé. Teď třeba ještě děláme v Prologu, to je velmi zajímavý jazyk a logické paradigma, které se v něm vyučuje, je působivé. C/C++ se u nás také učí od prvního semestru, ale nikdy mi k srdci nepřirostlo. Je tam moc pointerů, všechno se tam dělá složitě a i v tom Prologu, který máme teprve druhý týden, se cítím jistější než v C++ po čtyřech semestrech. Což je asi smutné.
Obecně mám rád objektové paradigma programování, proto ten C#, a pak funkcionální paradigma. Má spoustu zajímavých vlastností, které se často vyplatí přenést i do jiných paradigmat. Kupříkladu ty lambda výrazy a funkce vyšších řádů, což je původní rys funkcionálního programování. Ještě pak ve škole děláme v assembleru, což je už jen krůček od nul a jedniček. Docela mě to baví, dokonce jsem jako jediný za dva roky dosáhl 100 % bodů z jednoho domácího úkolu. S dalšími jazyky už jsem se asi nesetkal, pokud nepočítám rok a půl Pascalu na střední, což už je celkem dávno. A to byla samozřejmě hrůza.
V praxi nejvíc programuji v C#, protože v něm dělám ročníkový projekt – deskovou hru podobnou dámě. „Umělá inteligence“ počítače, různé obtížnosti, kompletní GUI, ukládání her, synchronizace více vláken, možnost přehrát si celou hru, možnost hraní dvou počítačů proti sobě… Je toho docela dost na to, že to musíme udělat během školy. Někdy o prázdninách je to práce na dva týdny, pro zkušenějšího člověka na týden. Ale dělat mezi tím i dalších pět, šest předmětů a mít ještě nějaké volno zase taková sranda není. Sranda bude obhajoba – jedna chyba větší než zanedbatelná a letím.
Druhý nejpoužívanější jazyk u mě bude ten Lisp, programuji v něm grafové algoritmy. 1500 řádků kódu v Lispu už není tak málo, programy v něm bývají zásadně kratší oproti Céčkovým jazykům. Hergot to jsem se rozepsal.

7. Jistě znáš diskusi na webu Jak psát web a Webtrh. Objevují se zde inzeráty s nabídkami webdesignerských prací, případně hotové designy na prodej. Otázka zní, zda by se pofiderní a často troufalé nabídky měly mazat (přesunout do odpadu), nebo zda by se měly nechat, ať si trh udělá selekci sám?

Neviditelná ruka trhu se o sebe přece postará sama. Ale pokud bych já sám chtěl mít fórum na úrovni, samozřejmě bych to mazal. Záleží, co je mým cílem.

8. Jak si představuješ svoji budoucnost? Co bys chtěl v životě dělat, až dostuduješ? Dáváš přednost spíše lukrativní práci, nebo by Tě měla především bavit?

Asi nějaký mix. Nedokážu si představit, že dělám absolutně nezáživnou, nudnou a otravnou práci za velké peníze, ale stejně tak bych nechtěl dělat super zajímavou práci za málo peněz. Takže něco mezi, ačkoliv bych se spíše přikláněl k té zajímavé práci. Až dostuduji, chtěl bych se věnovat tomu, co jsem vystudoval, programování. Ideálně v tom C#, když jsem ho tak vychválil. Uvidíme, jak se to vyvine. Nejsem zrovna dobrodruh, takže bych rád zůstal ve své Opavě, ale nejsem si jistý tím, jestli bych tam nějaké rozumné místo sehnal, takže mě bude možná čekat nějaké stěhování za prací nebo přinejmenším dojíždění – do Ostravy je to celkem kousek a tam už se snad něco najde. Nabarvím si vlasy na růžovo a půjdu ke Kalužovi.

9. Poslední a aktuální otázka? PC nebo Apple?

Určitě PC a ideálně s nejnovějšími Windows. Jednu dobu jsem měl takové tendence, že by můj další počítač mohl být Mac. Četl jsem články, které Macy vychvalovaly do nebe, jak je to intuitivní, jak to vůbec nepadá a já nevím co ještě. Pak se konečně u nás na fakultě zjevila Macová učebna, která byla avizována už rok předem a tak jsem si konečně Maca mohl vyzkoušet. Tam jsem poznal, že to fakt není nijak zázračný systém, plno věci jsem v nich nebyl schopen udělat, a to se jednalo o triviality. Namátkou přejmenování souborů, můj oblíbený příklad. Ani po deseti minutách jsem nepřišel na to, jak přejmenovat soubor. Nakonec jsem se zeptal jednoho Mac uživatele, a že prý entrem. To mě hodně rozsekalo. Pak jsem se zeptal, jak se třeba nějaký soubor otevírá jen pomocí klávesnice? Nechápal, na co se ptám, že prý se to v Macu takhle nedělá. Když k tomu připočtu plno dalších nelogičností, se kterými jsem se setkal, tak jsem si řekl, že styl ovládání Macu jde mimo mě a určitě zůstanu u svých Windows. Intuitivní jsou taky a nevím, kdy mi naposledy spadly. Vista snad ještě nikdy. A už se těším na Seveny.

Jiří Šarišský