1. Dobrý den, Davide. Proč Nette? Rozumějte, proč bych si měl z PHP frameworků zvolit právě Nette?
Dobrý den, Petře. Nette Framework si můžete vybrat třeba proto, že má pěkné webové stránky. Ale vážně – sám jsem vždycky potřeboval framework, se kterým funkční web napíšu rychle, protože všechno nechávám na poslední chvíli. Deadline klepe na dveře a teprve v e-mailech dohledávám zadání. Když člověk Nette dobře umí, dokáže z něj za pár hodin vydojit něco, co skutečně vypadá jako měsíční usilovná práce a klient zajásá. A hlavně nevznikne bastl, ale srozumitelný kód. To se nás někdy kolem páté ráno umí na jabberu sejít podobných dojičů i víc.
Nicméně předpokládám, že Vy i vaši čtenáři jste zodpovědní lidé a vůbec netušíte, o čem jsem teď mluvil. Takže důvod, proč byste si měl zvolit Nette Vy, je – wait for it – bezpečnost.
Jasně že je krapet ženantní chválit software, na kterém se člověk podílí, ale v otázce bezpečnosti a ladění chyb Nette vážně nemá konkurenci, tož to prostě zmínit musím, to by mi komunita neodpustila. Nakonec i proto bude zanedlouho pohánět web jednoho vládního úřadu.
2. Nevýhodou Nette prý je, že za ním stojí jen jeden člověk, který si kdykoli může říct: „Kašlu na to.“ Proto firmy raději sáhnou po jiném frameworku. Je to pravda? Případně, budete se snažit do projektu zapojit více lidí?
Takhle to naštěstí není. U nás firmy v drtivé většině případů sáhnou buď po Nette nebo po Zendu. Protože Nette používá několik z největších provozovatelů internetových magazínů, mohou to další firmy považovat za dobrý důvod, proč jej zvolit. Navíc je tu obrovská komunita.
Na druhou stranu, za každým opensource projektem vždy stojí několik málo klíčových osob a nemá smysl si nalhávat opak. Ukázalo se, že když dva vývojáři pohrozí výpovědí, nebo jeden použije proti manželce definitivní argumentaci, může to zlomit vaz jak slavnému Thunderbirdu, tak jistému linuxovému filesystému. Proto se rozhoduje podle jiných kritérií.
3. Jaký je vlastně cíl Nette?
Pokud je „cíl“ něco, čeho se dá dosáhnout, odfajfknout Nette se slovy: hotovo, teď si dáme panáka a zítra jdem programovat Tetris, tak to potom asi žádný cíl nemá. Ale rozhodně má vizi, tedy představu, jak by se mělo a mohlo programovat. Říkáme ji Nette-way a je bájo, že ji sdílí dostatek vývojářů. Řek‘ bych „žůžo“, ale raději napište „bájo“, protože „žůžo“ je takové přiteplené.
4. Jaká je perspektiva PHP z Vašeho pohledu?
Jsem PHP skeptik. PHP jakožto jazyk ztratil koncepci, rozšiřování se děje chaoticky. PHP jakožto knihovna se nehodí na tvorbu webových aplikací. Frameworky se to snaží suplovat. Takže mě hodně potěšil PHP guru Jiří Kosek, když prohlásil, že „s tím Nette Frameworkem se dá z PHP udělat jazyk, ve kterém snad i jde psát webové aplikace“
5. Máte nějakého „náhradníka“ (programovací jazyk) v případě, že by Vás PHP přestalo bavit?
Tak teď zase budu trošku PHP optimista. Ten jazyk je dostatečně dobrý na to, abych mohl říct, že mi na jazyku nezáleží. Víc záleží na zázemí, nástrojích a dobrých návycích. Byť mě baví studovat jiné jazyky a v PHP dělám menší část svého programátorského života, přecházet jinam nemám důvod.
6. Jak vypadá typický pracovní den Davida Grudla?
Jakmile je den pracovní, už to je výhra!
Vstanu odpoledne, iPhone, kávička, práce, kávička, přerušovaná práce (tj. čekováním twitteru, fejsbuku, e-mailu, ledničky), oběd, přerušovaná práce, kávička, večeře, přerušovaná tadlencto, prostě klasika.
7. Co byste dělal, kdybyste neprogramoval? Máte nějaká zadní vrátka?
Mnohem víc mě baví vymýšlet software, samotné programování je jen snadná a dobrá zpětná vazba.
Až mi EU zakáže programování, budu asi fušovat do grafiky nebo marketingu. Co Čech, to grafik a marketér.
8. Kde se vidíte za 5–10 let?
To abych se podíval do diáře
Ne, není třeba, v tom mám jasno, za 5 let se vidím v obležení těch nejkrásnějších PHP programátorek. „Tys nám to tak krásně udělal,“ budou si libovat, “ten framework, jen díky němu konečně cítíme pocit bezpečí, když napíšeme novou aplikaci. A jsme rychle hotové a můžeme se ti o to více věnovat.“ Černovláska doleje šampaňské a vzdychne: „jsi prostě génius“ a já se sklopeným zrakem namítnu „vždyť to by pro vás naprogramoval každý…“ Abych byl jako za skromnýho.
9. Vzkázal byste něco čtenářkám a čtenářům?
Čtenářkám bych vzkázal, ať se rychle začnou učit PHP, protože jinak má moje pětiletka vážné trhliny.