Analysér kontrastu barev

Jedná se o užitečný nástroj, který nám poví, zda máme na stránkách dostatečně kontrastní text.

Trocha teorie

Analysér kontrastu barev počítá vzájemný kontrast dvou barev. Můžeme tak zjistit kontrast textu vůči jeho pozadí. Nejvyššího kontrastu pak dosáhneme, pokud porovnáme černou a bílou „barvu“. Kontrast je počítán pomocí algoritmu založeného na světelnosti. Starší verze analyséru využívala jiného algoritmu – rozdíl jasu/rozdíl barvy. Na který si můžeme v novější verzi přepnout.

Kolik je dostatečný kontrast

Pokud chceme na svých stránkách mít dostatečně kontrastní písmo, měli bychom dosáhnout určité hodnoty. Cituji jedno z Pravidel přístupnosti:

„6. Barvy popředí a pozadí textu (nebo textu v obrázku) musí být vůči sobě dostatečně kontrastní, jestliže text nese významové sdělení.“

Kombinace barvy popředí textu (nebo textu v obrázku) a barvy či vzorku na pozadí musí tvořit dostatečný vzájemný kontrast, aby barvy vzájemně nesplývaly pro uživatele, kteří mají zhoršený zrak. Dostatečný vzájemný kontrast musí mít barva textu i v případě, že prvek získá focus.Vzájemný kontrast běžného písma do velikosti 18 bodů nebo tučného písma do velikosti 14 bodů musí dosahovat minimálně hodnoty 5:1. Kontrast běžného písma nad 18 bodů nebo tučného písma nad 14 bodů musí dosahovat minimálně hodnoty 3:1.

Pozn.: Pokud je text (nebo text v obrázku) použit pouze jako dekorace a nenese žádný informační význam, nemusí být tato podmínka dodržena.

Jiří Šarišský