Akupunktura pro novopečené maminky

Období po porodu je velmi intenzivní. Na jednu stranu zažíváte nádherné chvíle, zároveň musíte čelit mnoha fyzickým i emocionálním změnám a problémům. Tušila jste, jak moc užitečná pro vás v tento čas může být právě akupunktura? Tato praktika s více než 3000 let starou historií pomáhá ženám při zotavování se po porodu a obvykle se doporučuje už během šestinedělí, aby bylo dosaženo optimálních výsledků. Proč ji také nevyzkoušet?

Jak akupunktura pomáhá po porodu?

Podle staré čínské tradice bylo dokonce povinné, aby žena po porodu 30 dní odpočívala a zajistila si tak maximální zotavení. To dnes vidíme opravdu jen výjimečně. Spíše jsme svědky toho, jak se maminky staví na nohy a co nejrychleji přebírají své povinnosti. Akupunktura jim může pomoci vrátit do života rovnováhu, stabilizovat emoce a ulevit od některých nepříjemných poporodních symptomů. 

  • Nedostatečná laktace 
  • Mastitida (zánět či infekce jednoho nebo obou prsů)
  • Inkontinence po vaginálním natržení
  • Únava a vyčerpání
  • Pánevní bolest 
  • Odstranění bolesti a zrychlení rekonvalescence po císařském řezu
  • Zácpa a hemoroidy
  • Poporodní deprese a úzkost
  • Noční pocení a hormonální nerovnováha
  • Děložní krvácení

Proč byste ji měla také zvážit? 

1.Pomáhá relaxovat a snížit stres 

Příchod miminka sebou kromě radosti přináší také určité napětí a únavu. Nedostatek spánku, narušení vašich běžných rytmů, pocit úzkosti a stres vše ještě zhoršují. Akupunktura pomáhá nervový systém zklidnit, podpořit stabilitu těla i mysli a snížit tak riziko poporodní deprese. Nezapomínejte, že pro dítě je šťastná a vyrovnaná maminka tou nejlepší. 

2.Pomáhá léčit a urychluje proces zotavení

Ať už jste rodila císařským řezem, nebo přirozeně, porod je velmi náročný a dochází při něm také ke ztrátě krve. I proto je důležité proces regenerace nepodceňovat. Pomocí akupunktury, bylinné medicíny a dalších čajů a bylinek, moxy (hřejivé terapie používané na akupunkturních bodech) a vyváženou stravou lze rekonvalescenci po těhotenství a porodu podpořit.  Akupunkturní sezení může pomoci snížit bolestivost zejména v pánevní oblasti, dokáže ale také výrazně uvolnit obyčejné svalové napětí, které se během těhotenství mohlo v těle nahromadit. 

3.Vytváří prostor a čas na vyrovnání se změnami

Být matkou je snad tím nejtěžším úkolem v životě ženy. Právě proto byste péči o sebe neměla odsouvat na vedlejší kolej. Kromě fyzické a psychické podpory vám akupunktura vytvoří čas a prostor sama pro sebe.  Musíte si uvědomit, že pokud si na sebe uděláte čas a zasadíte se o své vlastní zdraví, svému děťátku tím jen prospějete. Akupunkturní sezení moc času nezabere, mnoho odborníků navíc nabízí i tu možnost, že vás navštíví v místě vašeho bydliště. Uložte miminko k odpočinku k polštářkovému mantinelu do postýlky, dejte ho na hodinu na hlídání svému partnerovi nebo prarodičům a užijte si potřebnou péči! 

4.Pomáhá vyrovnávat procesy v těle

To, že těhotenství a porod způsobují výkyvy vašich hormonů a fyziologických procesů obecně, je dobře známý fakt. Akupunktura může obnovit zdravé menstruační cykly a řešit problémy, jako je silné krvácí, jeho nepravidelnost nebo bolestivost. Přispívá též k vyšší produkci vlastního mateřského mléka a prodloužení schopnosti laktace u žen, které s ní mají problémy. Pozitivní vliv má také na zažívání a trávicí systém jako takový.

Akupunktura se již tisíce let se používá k léčbě řady onemocnění. Západní svět tuto léčebnou metodu objevil teprve nedávno a ještě mladší je její využití jako pomoc matkám v období po porodu. Tato technika může podpořit ženy v tolik důležité a krásné změně tím, že jim nabídne fyzickou a emocionální podporu, pomůže s procesem zotavení se, tvorbou mléka i hormonální rovnováhou. Všechno to vytváří zdravější, silnější a šťastnější maminku, které svému děťátku může poskytnout jen to nejlepší!

Jiří Šarišský