Po čem všichni touží

I ti největší realisté mají své ideály. Ani vrozený skepticismus, ani zkušenostmi potvrzená pravda o tom, jak to v životě chodí, nezabrání, aby se občas nezasnili. Všichni totiž máme nějakou představu, jak by to ideálně mělo v životě vypadat – ať už se týká partnerského soužití, budování kariéry nebo třeba našeho vzhledu. Že to ve skutečnosti dopadá trochu jinak, není jenom naše vina nebo nedostatek vytrvalosti a snahy. Klacky pod nohy nám hází genetika, okolí (např. na vztah musí být vždycky dva) a osud; nejčastěji všichni dohromady.  

Konečně ideály jsou od toho, abychom se k nim krůček po krůčku přibližovali, ne abychom je jen tak samozřejmě naplnili. Existuje však jedna výjimka, kde dokonalosti může dojít poměrně snadno opravdu každý. Ptáte se, co to je? Zdravé stravování. 

Proč se nedaří

V dnešní době neexistuje v našem západním světě snad nikdo, kdo by se nezamýšlel nad tím, zda se stravuje správně. A s velkou pravděpodobností zjistil, že jeho dieta má jisté rezervy a že je co zlepšovat. Nejčastěji jde o

  • neschopnost ovládat svou mlsnost a nadměrné pojídání oblíbených pochutin 
  • přejídání se
  • slabost pro fast food a restaurační zařízení
  • nepravidelnost ve stravování vedoucí k zažívacím potížím
  • jednostrannost, nevyváženost jídelníčku
  • nenápaditost, opakování stále stejných jídel

Seznam může být libovolně rozšířen. Někdo lpí na používání bio surovin, jiný by chtěl jíst levněji. Jde takč o to, zda je cílem “jenom” zdraví či rovněž nabrání nebo snížení hmotnosti. Důvodů k nespokojenosti s jídlem je celá řada, přičemž to, jak chutná, je také významným činitelem. 

Řešení na dosah ruky

Když se konkrétní představy a požadavky jednotlivce dají dohromady s poznatky moderní vědy, mohou být všechny tyto důvody včetně jakékoliv nespokojenosti rázem odstraněny. Nutriční specialisté dnes dokáží přesně vypočítat, kolik a jakých živin kdo potřebuje. Tyto živiny pak dovedou obléknout do takového hávu, až zrak přechází a sliny se sbíhají. Můžete si objednat tolik chodů denně, kolik jste zvyklí jíst a kolik vám bude prospívat, a zkontrolovat jídelníček, jestli k nějaké složce nepociťujete averzi.   Zbytek za vás zařídí instituce zvaná krabičková dieta. 

Krabičková dieta je v oblasti stravování vlastně totéž, co seznamka snů na poli mezilidských vztahů. Jen si představte, že by existovala agentura, kam byste zadali svá data a preference a která by obratem dodala partnera. A byl by to partner zcela vyhovující, v každé situaci a na neomezenou dobu. Možná je škoda, že láska se nedá vypočítat a vytvořit takto na míru, možná ne, protože pak by to byla trochu nuda a odpadlo by to tajemné a napínavé, co někteří,  tolik milují. Každopádně v přijímání živin to funguje stoprocentně a neexistuje překážka, která by nemohla být překonána. 

Máte alergii na nějakou potravinu, nastupující diabetes mellitus nebo jste se rozhodli stát vegetariánem? Není problém, inkriminovaná složka se v pokrmech nahradí jinou zdravou alternativou, přičemž výživová hodnota zůstane zachována.

Vy sami nic

Zpočátku chvíli trvá, než si člověk zvykne na to, že se o své jídlo vůbec nemusí starat. Běžně mu totiž věnujeme podstatnou část aktivního dne.  Kdo jste se někdy pokoušeli  držet celodenní půst, určitě jste byli překvapeni, kolik času najednou máte a jak to jídlo vlastně zdržuje. Při krabičkové dietě odpadají nákupy a příprava, zbývá jen to nejpříjemnější – konzumace. A jak dobře vědí osoby, které se starají o chod domácnosti – jídlo, které vám připravil někdo jiný, chutná nejlépe. 

Připravujete si rádi svá jídla? Kolik času tak strávíte? Promýšlíte svůj jídelníček dlouho dopředu? 

Jiří Šarišský