Plastových přepravek na zeleninu se kvůli ekologii vzdávat nemusíte. Jsou recyklovatelné a mají celou řadu předností.

Provozujete obchod s potravinami a plastové přepravky a úložné boxy na zeleninu, které běžně používáte k uskladnění vašich produktů, pomalu dosluhují? Napadlo vás, že byste je s ohledem na ekologii postupně vyměnili například za dřevěné? Nic proti dřevu! V minulosti se k podobným účelům používalo téměř všude. Časy se však dávno změnily. A tak přestože je vaše snaha o ekologicky šetrný styl podnikání chvályhodná, plastových přepravek na zeleninu se kvůli ní rozhodně vzdávat nemusíte. Proč? Protože firmy, které se jejich výrobě věnují, stále častěji pracují s kvalitními recyklovanými materiály. Nové přepravky, boxy či kontejnery, kterými nahradíte ty staré, tedy životnímu prostředí nijak neuškodí ani když budou z plastu.

Nejsou ekologicky závadné a navíc mají celou řadu nezpochybnitelných předností. Přestat je používat by byla určitě škoda. Nevěříte? Třeba vás přesvědčíme.

Přepravky na zeleninu z plastu mohou být ekologicky šetrné

Z vlastní podnikatelské zkušenosti určitě víte, že to bez kvalitních skladovacích kontejnerů a nejrůznějších boxů jednoduše nejde. Máte-li k dispozici přepravky, které jsou vyrobeny z plastu, fakt, že výrazně zjednodušují manipulaci se zbožím i jeho ukládání, je zřejmý. Není tedy nutné ho více rozvádět. Když se ale nyní chystáte vybrat nové vybavení vaší prodejny a vašeho skladu, asi budete zvažovat více kritérií, která by takové přepravky měly splňovat. Kritérií, jež jste dříve možná nepovažovali za důležitá. Nabízí se třeba otázka ekologie, která se pozvolna stává nedílnou součástí moderního byznysu. V souvislosti s tímto trendem je k materiálům, jejichž používání je k přírodě asi nejšetrnější, velice často počítáno především dřevo. A dochází-li k jeho využití v rozumné míře, nelze to zřejmě zpochybnit. Plast je naproti tomu doslova vyvrhelem. A ačkoliv je jeho škodlivost v řadě případů prokázána, rozhodně to neplatí vždy!

Přestože to leckterý ochránce přírody může nést poněkud nelibě, faktem je, že mnohé výrobky z plastu, kvalitní přepravky nevyjímaje, mohou být ekologicky šetrné. Pochybujete o tom? Zbytečně!

Recyklace je spolehlivým řešením

Recyklace věcí, které lidem už dosloužily, je s ohledem na stav naší planety jistě chvályhodná. V mnoha případech je to navíc také ekonomicky výhodné řešení. S recyklovanými materiály se proto setkáte stále častěji a to téměř ve všech oborech lidské činnosti. Dřevo, papír nebo kov. To vše lze zpravidla znovu použít. Obzvláště důležité je to pak v případě plastů. O škodlivosti jednorázových produktů, které zahlcují okolní přírodu, totiž nemůže být pochyb. Plastové přepravky na zeleninu nebo na ovoce, ale i na další druhy potravin, to je ovšem něco jiného. Tyto předměty jsou už dnes z valné většiny zhotoveny z recyklovaného materiálu, který pochází z výrobků, co už dosloužily. Z materiálu, jemuž byl „vdechnut“ nový život. A co víc, na rozdíl od jednorázových výrobků je budete používat celé roky. A až jim skončí životnost? Také na ně čeká recyklace. Ekologicky šetrné a ekonomicky úsporné řešení!

Pokud jste tedy z obav o přírodu uvažovali, že se lehkých a praktických přepravek z plastu vzdáte, abyste je vyměnili za něco, co vám nemusí sloužit ani tak dobře a ani tak dlouho, v klidu na to zapomeňte. Není to nutné!

Obavy o kvalitu jsou zbytečné!

Snažíte se své podnikání co nejvíce zdokonalit? Pokoušíte se ho vylepšit snad ve všech směrech? To je jistě rozumné. Udržet krok s konkurencí dá práci a někteří obchodníci proto zkouší udělat všechno možné. Pokrok se nepochybně týká také vybavení, které ve firmě používáte. Už víte, že vzdávat se přepravek a boxů zhotovených z plastu není nezbytné. Přírodu nijak nepoškodí. Přesto váháte? Hlodají ve vás určité pochybnosti o kvalitě takových přepravek, protože byly vyrobeny za přispění recyklovaného materiálu? Také v tomto aspektu jsou vaše obavy liché. Řada testů totiž spolehlivě prokázala, že je díky moderním výrobním postupům kvalita těchto produktů naprosto srovnatelná s těmi, k jejichž výrobě byl použit zcela nový materiál. 

Samé výhody

Bude to znít možná trochu přehnaně, ale je to tak. Plastové přepravky vyráběné z recyklovaného materiálu mají v podstatě jen samé výhody. Kromě zmíněného ekologického aspektu oceníte především jejich nízkou hmotnost, díky níž se s nimi snadno manipuluje. Jsou také nesmírně odolné, takže je nebudete nuceni záhy opět vyměňovat za nové. Neuškodí jim horko ani mráz. A co by vás mělo ještě zajímat, jestliže obchodujete s potravinářským zbožím? Přece jejich zdravotní nezávadnost! Mají-li patřičnou certifikaci, mohou přijít s jídlem do přímého kontaktu. A fakt, že je lze mnohem snáze udržet v čistotě než třeba přepravky dřevěné, asi také nikoho příliš nepřekvapí.

Proč byste se tedy plastových přepravek vzdávali? Určitě máte s podnikáním dost jiných starostí, tak nač si přidělávat další?

Jiří Šarišský