Pronájem bytu v Čáslavi jako dočasné řešení? S pořízením vlastní nemovitosti počkejte – ceny v menších městech brzy klesnou!

Zvažujete pronájem bytu v Čáslavi? Chcete místo pořízení vlastní nemovitosti zvolit činžovní bydlení, protože se vám čáslavské domy a byty zdají být poněkud předražené? Vybrali jste si toto řešení, jelikož doufáte, že se ceny nemovitostí v dohledné době konečně pohnou směrem dolů a vy si časem díky úsporám a možná i s přispěním hypotéky přece jen koupíte něco svého? Většina odborníků z realitní branže by vám takový krok zřejmě schválila. A to navzdory faktu, že činže v současnosti rostou. Rok nebo dva placení nájmu, který bude asi o něco vyšší než donedávna, jistě vydržíte. A půjde-li vše tak, jak avizuje řada ekonomů a realitních analytiků, později se s trochou štěstí nastěhujete do vlastního.

Zatím se podívejte, co si o nejbližší budoucnosti našeho realitního trhu myslí zkušení ekonomové nebo makléři. Jak to bude s nájmy? Kam zamíří ceny bytů? A jaké úroky vás mohou čekat, pokud si třeba za dva roky zkusíte vzít hypotéku?

Pronájem bytu v Čáslavi – řešení, které dává smysl

Chcete žít ve středočeské Čáslavi? V tomto malebném městě s mnohasetletou historií? A doufali jste, že si zde koupíte vlastní byt? Avšak při pohledu na ceny, které se objevují v realitní inzerci, jste si svůj původní záměr rozmysleli? Chcete dát nyní alespoň dočasně přednost pronájmu? Není divu. Mimořádně drahé nemovitosti totiž nenajdete jen v české metropoli nebo v dalších velkých městech. Už dávno ne. Citelné zdražování se dotklo i menších obcí v regionech. Vlastní střecha nad hlavou je nyní zkrátka nesmírně nákladnou záležitostí téměř všude a žít po nějakou dobu v nájmu tedy může dávat smysl. Jako rozumné se to jeví zejména vzhledem k tomu, co se na tuzemském realitním trhu aktuálně odehrává.

Vypadá to totiž , že ceny rezidenčních nemovitostí po letech nepřetržitého růstu narazily na pomyslný strop. Na některých místech České republiky, především pak v malých městech nebo v méně atraktivních lokalitách, už dochází k jejich poklesu. Sice pouze k mírnému, ale kdo ví, co přinesou následující měsíce? Vydržíte čekat? Půl roku, rok nebo třeba osmnáct měsíců? Vlastní bydlení, o kterém jste tak dlouho snili, totiž časem seženete levněji. Zkrátka za takovou částku, která vám už nebude připadat nehorázná! Je to přinejmenším velmi pravděpodobné. Nevěříte? 

Výběr z nabídky bytů v Čáslavi (pronájem + prodej – 08/2022)

Dispozice Velikost (m2) Popis Nájemné (Kč)
2+kk 41 cihla, 1.NP, čerstvě rekonstruováno 11 000
2+kk 60 cihla, 2.NP, po rekonstrukci 12 000
Dispozice Velikost (m2) Popis Cena (Kč)
2+1 71 cihla, 2.NP, rekonstrukce v r. 2000 2 990 000
3+1 70 cihla, 3.NP, průběžně opravováno 3 690 000
3+1 76 panel, 5.NP, zařízeno 3 990 000

 

Činže sice rostou, ale za pokus to stojí

Chcete vzít dočasně zavděk pronájmem, protože tak jako většina odborníků sázíte na poměrně citelný pokles cen nemovitostí, ke kterému může už vcelku brzy dojít? Zdá se, že by vám to mohlo vyjít. Domy a byty sice nebudou významným způsobem zlevňovat všude. Například v Praze se cenový pokles asi očekávat nedá. V regionech je to však něco jiného. A tak přestože se vám snadno může stát, že budete mít s hledáním činžovního bytu v Čáslavi trochu problém, protože nabídka je zde velice slabá a nájmy se zvedají, za pokus to jistě stojí. Faktem sice je, že peníze vydané na činži už neuvidíte, ale klesnou-li ceny bytů v dohledné době třeba jen o 10 či o 15 %, jistě se vám takové řešení vyplatí.

Napadlo vás, z jakých důvodů vlastně začínají ceny některých realit klesat? A přemýšlíte, proč by měl tento trend i nadále pokračovat?

Proč se sázka na cenový pokles může vyplatit

Pokud s nákupem bytu počkáte a půjdete zatím jen do pronájmu, může se vám to vyplatit. Na činži si sice aktuálně asi připlatíte, ale až ceny nemovitostí „do roka a do dne“ klesnou, zřejmě na tom slušně vyděláte. Hovoří-li odborníci o citelném zlevňování v regionech a obzvláště pak v menších obcích, je právě Čáslav solidním kandidátem na vcelku významný cenový propad. Sedmdesátimetrový byt v Čáslavi se dnes běžně nabízí i více než za 3,5 milionu korun. „Pouhých“ 15 % z této částky tak znamená zhruba půlmilionovou úsporu. Což asi dává smysl i po odečtení peněz vydaných na úhradu nájemného. A proč je vůbec pokles cen „na spadnutí“? Hlavně z těchto příčin:

  • Cenová hladina stoupla tak vysoko, že jsou rezidenční nemovitosti místy příliš drahé dokonce už i pro poměrně movité investory. O běžných občanech, kteří by si chtěli něco pořídit pro účely vlastního bydlení, nemluvě
  • Ekonomická krize, které se Česká republika zejména s ohledem na dramaticky rostoucí ceny energií už asi nevyhne, významně sníží poptávku po nemovitostech. Klesající poptávka zpravidla přináší zlevňování
  • Aktuální úročení hypoték, které se pohybuje okolo 7 %, zvyšuje splátku úvěru až o několik tisíc korun měsíčně. To už je pro většinu lidí, kteří by úvěr potřebovali, přece jen příliš. Úroky navíc zřejmě mohou ještě chvíli růst

Levnější nemovitosti i dostupnější hypotéky

Patříte k těm, které k od koupě vlastního bytu odrazují kromě extrémních cen i stále zdražující hypotéky? Pak je pro vás pronájem obzvláště vhodným řešením. Žádný růst netrvá věčně. Nejenže vám do budoucna situaci usnadní předpokládané zlevňování bytů, ale za nějaký čas, řekněme za dva, maximálně za tři roky, bude úročení hypotečních úvěrů opět mnohem příznivější. Pod vlivem krize, která nás asi nemine, totiž Česká národní banka dříve či později přikročí ke snižování úrokové sazby a hypotéky zase zlevní. Mohou pak být k mání klidně za 3 nebo 4 %.

Máte dost financí na to, abyste si byt v Čáslavi mohli koupit už dnes a váháte jen kvůli extrémním cenám? Nebo vaše úspory na vlastní střechu nad hlavou nestačí a pronájem je pro vás teď jediným možným řešením?

Jiří Šarišský