Ladislav Nosákovec – rozhovor

1. Pokud se podívám na Webtrh.cz, napadají mě nehezká slova. Myslíš, že by nabídka na fórech měla být regulována, nebo jsi pro volnou ruku trhu? Jsi pro zavedení plateb, jak zaznělo v rozhovoru s Retalem?

Já ani nevím, protože na Webtrh už jednoduše nechodím (jestli jednou-dvakrát do měsíce na pár minut?), což ale nemusí být úplně chyba Webtrhu – Retal mi jednou sám řekl, že „Webtrh se nezměnil, změnili jste se vy“. A když jsem se nad tím zamyslel, dal jsem mu svým způsobem za pravdu. Webtrh už není co býval a je to škoda, ale dalo se to čekat – co se zavedení plateb týče, jsem jednoznačně pro. Možná bych pak zase začal navštěvovat tamní trh.

2. Může být MFA někomu přínosem, kromě toho, že je pro autora zdrojem financí? Není tvorba MFA nefér vůči těm, kteří se snaží dělat weby s opravdovým přínosem?

Upřímně? Nemůže… Ale hlavně ani nechce. Jde tam skutečně jen o peníze – sem tam se najde někdo, kdo se snaží dívat dál než k nejbližší výplatě od daného reklamního systému a to pak podle toho ty MFA i vypadají (méně reklam, kvalitnější informace…), ale v drtivé většině případů se to dělá masově po desítkách stránek a jen se čeká na ban 

. Na druhou stranu prostředky vydělané díky MFA často končí (nebo by podle mého názoru aspoň měly) v serióznějších projektech. MFAčka musí být buď začátek, nebo přirozená diverzifikace – nic dlouhodobého se na tom stavět nedá…

A jestli je to nefér? Není, každý stojí na stejné startovní čáře a každý to může dělat, není to nic těžkého… Každý věříme něčemu jinému – někdo kvalitě, někdo kvantitě.

3. Co si myslíš o doménovém spekulantství?

Nevadí mi, je to podnikání jako každé jiné – i když dřív byl můj postoj značně radikálnější. Sám spekulantem nejsem, protože mám jen minimum domén držených pro nějaký potencionální prodej v budoucnu (z hlavy bych si asi ani na žádnou nevzpomněl), ale poměrně často domény od spekulantů kupuji a s mnoha se osobně znám – jsou to povětšinou fajn lidi.

4. Tvé portfolio projektů je poměrně široké, myslíš si tedy, že je lepší/výhodnější se věnovat více věcem (mít širší záběr), než budovat pouze jeden projekt?

Ano, ze svého pohledu si myslím, že je skutečně lepší mít portfolio více webů – klidně z mnoha oborů. Podle mého názoru se tak dají peníze vydělat rychleji, snáze a s větší jistotou. Když máte desítky/stovky stránek, vždy se (pokud nemáte absolutní smůlu) jich minimálně několik „chytne“ a slušně vydělávají, u jednoho většího projektu to tak být nemusí. Ale je to hodně individuální…

5. Je nějaký český internetový projekt, který Tě v poslední době zaujal?

Co mě z hlavy napadá, tak je to Mitoňácká Svatba.cz (věc o které jsem sám přemýšlel) a Vitalion.cz od tvůrců Orbionu. Obojí jsou (a budou) moc fajn projekty.

6. Čeho bys v profesním životě chtěl dosáhnout? Máš nějaký sen?

Netoužím po úspěchu, uznání, slávě ani žádné jiné podobné veličině. Jediné, co mě zajímá a co klidně bez okolků přiznám, jsou peníze – protože díky těm si můžu dopřát naprosto svobodný život a plnit si své osobní sny. Ty mě zajímají mnohem víc než ty profesní a hlavně si je plním hrozně rád.

7. Zřejmě jsi také zaznamenal soutěž Rybí challenge. Dokonce zaznělo, že se možná budeš účastnit. Co na soutěž říkáš a jak je to s Tvojí účastí?

Když tahle soutěž odstartovala, odjížděl jsem zrovna na dovolenou, takže jsem jí nějak nestíhal sledovat. Celkově jsem pak už neviděl moc důvodů proč se přihlašovat – jednak jsem nechtěl odkrývat vlastní stránky a postupy, druhak díky tomu že pracuji s kolegou Martinem Demigerem, motivace a vzájemné hecování je věc, která mi skutečně nechybí .

Proti soutěži ale nic nemám, je to docela pěkná myšlenka. Sice jí nesleduji, ale na závěr jsem docela zvědav.

8. Pro mnohé lidi jsi inspirací. Vzkázal bys jim něco?

Snad jen to, ať nepolevují v tom, co dělají – začátky a první rok/dva jsou v podnikání skutečně hodně těžké, ale pokud si jdete stále za tím jedním, máte sny a v něco věříte, dřív nebo později se ten úspěch zákonitě dostaví…

Neméně důležité je férové chování a celkově budování dobré pověsti (nejen na oko) – tedy dělat vše co možná nejvíc „čistě“ a nesnažit se nikoho ošidit. Protože jakmile někoho na internetu podvedete, rozkřikne se to raketovou rychlostí. Tak na to myslete.

Jiří Šarišský