Co na žádný web nepatří

 1. Hrající hudba — Není nic horšího, než když sedíte, v klidu prohlížíte www stránky a najednou na Vás začne řvát nějaká odporná hudba. Takové stránky já (a nejen já) bleskurychle opouštím. Neděláme přeci stránky, aby nám z nich lidé utíkali. Pokud však mermomocí chcete mít na svém webu hrající hudbu, měla by být standardně vypnutá a uživatel by si ji mohl zapnout pouze, pokud by měl zájem; a taky by měla zase jít rychle vypnout.
 2. Různé animované obrázky. Dále například jezdící text za kursorem myši atp. Věřte mi, opravdu to už vyšlo z módy.
 3. Blikající a jezdící text (aneb prostředek k vyvolání epileptického záchvatu).
 4. Různé ikonky informující uživatele, že autor stránek splnil standardy tvorby webu.
  Tím se nechlubíme.
 5. Počítadla návštěvníků. To uživatele stránek také většinou nezajímá. Počítadlo si můžeme vést pro sebe, ale na svých stránkách ho nevystavujeme. Většinou to totiž vypadá trapně, když nám na stránky chodí 3 lidé denně.
 6. Datum a čas. To návštěvník stránek ví většinou sám, připomínat mu to nemusíme. Často také narazíte na to, že by na stránkách nemělo být uváděno, kdo má zrovna svátek. Mě však tato informace nikdy neobtěžovala, ba naopak, občas se i hodila.
 7. Různá otravná vyskakující okna.
 8. Informace, že stránky jsou optimalizovány pro to a to rozlišení a ten a ten prohlížeč.
  Nejen, že by tato informace na stránkách neměla být, ale takto „optimalizovaný“ web by neměl být vůbec. Je to projevem neschopnosti autora webu utvořit stránky, které se kloudně zobrazí napříč spektrem rozlišení (monitoru/ů) a prohlížečů.

Asi by se ještě něco našlo, ale momentálně mě toho více nenapadá.

Jiří Šarišský