8 důvodů, proč by vláčkodráha neměla mezi hračkami chybět

Přemýšlíte o tom, že byste koupili svým malým dětem jako dárek vláčkodráhu? Tak to určitě udělejte, protože s tímto dárkem nešlápnete vedle. A to nejen u kluků. I malým holčičkám se líbí, když mohou sledovat jízdu vláčků a do vagónků nakládat vše, co jim přijde pod ruku. Podobně budou zářit oči i tatínkům nebo dědečkům. Chcete znát všechny důvody, proč je vláčkodráha tak skvělým dárkem? 

Určitě jste si ji přáli už jako malé děti i vy 

Vláček a koleje jsou prostě evergreen, který už těší několikátou generaci. Posouvání mašinek, hraní si na strojvedoucí a stavění malých městeček neomrzí. S malými modely lokomotiv s vagónky a jejich napodobenin se lze setkat v podstatě od té doby, co se začaly budovat železnice ve velkém rozsahu. 

Má nepřeberné množství variant

Vlaků a kolejí je neskutečné množství. Můžete zvolit dřevěnou klasiku nebo jít s dobou a vyzkoušet mnohem složitější elektrické dráhy. Nejlepší na tom je to, že mnoho z prvků jde prostě kombinovat. Ať už se to týká ceny, výrobce, námětů nebo vybavení. 

Rozvíjí jemnou motoriku 

Dřevěné vláčkodráhy už jsou dělané i pro ty nejmenší děti kolem jednoho roku. Těm dokonce pomáhají i ve zlepšování jejich motorických dovedností. Dítě si musí pro mašinku dojít, zvednout ji a přinést, montovat koleje k sobě nebo dát náklad a cestují do vagónů. To vše potřebuje určitý stupeň koordinace a motoriky. Vláčky nejen baví, ale i přirozeně rozvíjí.

Už nebudete muset tápat, jaký dárek pořídit. Doplňků je mnoho 

Ptají se vás členové širší rodiny, co malého mají dítěti koupit k narozeninám, svátku nebo Vánocům. A vy už nevíte, co máte vymyslet? Pokud ze svého potomka uděláte nadšence do vlaků, pak už budete mít o dárky postaráno. V různých cenových hladinách i velikostech. Pro každého se najde nějaká možnost.  

Poroste společně s dítětem 

Stačí jedny koleje a pak už jen dokupovat vhodné díly. Vláčky rostou společně s dítětem. Můžete začínat na jednoduchých barevných dřevěných modelech, které postupně vyměníte za elektrické a ty můžete zase postupně měnit za rychlejší a silnější modely. Nebo jít ještě dále a volit ty na dálkové ovládání, popřípadě ty, které jsou vybaveny různými chytrými technologiemi, jež umožňují naprogramovat jednoduchý pohyb mašinky tak, jak si přejete. 

Využijí ji chlapci i děvčata

Vláčky nemusí bavit jen klučičí záležitostí. I dívky hry s mašinkami nadchnou, i když ve většině případů budou volit jiné techniky hraní a jiná barevná provedení. Ale i ony budou nadšeně budovat městečka a vozit mezi nimi cestující. Nádraží, okolí dráhy a domečky, mezi nimiž se pohybují vláčky, jsou skvělou inspirací pro všechny děti, které milují hry s příběhem. Krom toho má mnoho doplňků v sobě zabudovaný nějaký interaktivní prvek, který dělá hru ještě zajímavější. 

Ty kvalitní se dobře udržují a s největší pravděpodobností přežijí i do další generace 

V případě, že si zvolíte kvalitní provedení, máte velkou šanci toho, že tato hračka přečká dětství vaše dítěte a bude třeba sloužit i další generaci. Vždyť barevné, pohyblivé vláčky zůstávají mezi dětmi stále oblíbenou hračkou.

Jednotlivé komponenty jdou skvěle kombinovat mezi sebou 

Největší možnosti přinášejí klasické dřevěné vláčkodráhy. Ty můžete vybírat podle velikostí, výrobců a ceny a zároveň i různě kombinovat. Většina značek je totiž kompatibilní, tak nemusíte zůstávat vždy u nabídky jedné firmy. 

  • Na dřevěné koleje se hodí většina mašinek známých výrobců. 
  • I samotné dřevěné koleje různých výrobců jdou spolu dobře spojovat. 
  • Skladbou hraček můžete vždy přizpůsobit tomu, co zrovna dítě baví a postupně nahrazovat jednoduché posouvací modely těmi složitějšími a rychlejšími. 
  • Většinou jsou kompatibilní i různé doplňky jakou jsou přejezdy, semafory a nádraží. 

Také jste v dětství měli svoji vlastní vláčkodráhu nebo jste ji obdivovali jen ve školce či u kamaráda?

Jiří Šarišský